Skapad av:
Teysir Subhi
Samlar in till:
Läkare Utan Gränsers allmänna arbete
"Ett ljus i mörkret för Sudan" är kultur som motstånd och solidaritet.
Det är en del av vårt kulturella solidaritetsarrangemang i Somenid Shop i Haga, Göteborg den 10 december, där vi samlar människor, röster och berättelser för att kasta ljus över det som pågår i Sudan.

Genom musik, poesi och tal skapar vi en kväll där kultur blir ett verktyg för att förstå, beröra och mobilisera. Evenemanget kommer att spelas in och spridas till en internationell publik, för att nå långt bortom rummet vi samlas i och skapa konkret förändring genom vår insamling till Läkare utan gränser.

Vi samlar in pengar till Läkare utan gränser för att stödja deras livräddande arbete på plats i Sudan, ett land som just nu befinner sig i en av världens mest akuta och samtidigt mest ignorerade humanitära katastrofer.

Sedan våren 2023 har Sudan slitits sönder av ett brutalt krig som har lett till ett pågående folkmord, massflykt, svält, systematiskt sexuellt våld och en total kollaps av samhällsfunktioner. Miljontals människor är på flykt och saknar tillgång till sjukvård, mat, mediciner och trygghet.

Läkare utan gränser är en av de få organisationer som fortfarande finns kvar på plats och som, trots enorma risker, fortsätter att ge akutvård, mödrahälsovård, behandling av skador, medicin till barn och stöd till människor som inte har någon annanstans att vända sig. Deras arbete räddar liv varje dag, men behoven är enorma och resurserna otillräckliga.

Din gåva gör dubbel skillnad. Under hela december månad dubblar Akelius Foundation varje krona som samlas in till Läkare utan gränser.
Det betyder att 100 kr blir 200 kr,
500 kr blir 1 000 kr,
och 1 000 kr blir 2 000 kr.

Det här är ett unikt tillfälle att tillsammans göra så stor skillnad som möjligt!

Vi vägrar acceptera tystnaden kring Sudan.
Vi vägrar acceptera att ett pågående folkmord sker utan rubriker.
Vi vägrar vända bort blicken när vi vet att människor dör i onödan varje dag.

Denna insamling är vårt sätt att stå i solidaritet, att höja våra röster och att bidra där hjälpen når fram. Läkare utan gränser arbetar direkt på plats, och allt du skänker gör omedelbar nytta hos människor som behöver det mest.

Tack för att du ger. Tack för att du bryr dig. Tack för att du är ett ljus i mörkret för Sudan.

Och om du vill kika på videon från kvällen finns den här: https://youtu.be/VbSxSRxDmK4?si=K-uFsxO9Ud7gWYuN

Ge en gåva
40 653 kr
40%
67 Dagar kvar

Senaste aktivitet

  • Lorena Delgado Varas Lorena Delgado Varas gav 500 kr

  • Soheil S Soheil S gav 160 kr

  • Annika Nylén Annika Nylén gav 200 kr

  • Annica  Franzen Annica Franzen gav 100 kr

    Behoven är stora. Sudan har "kommit bort" bland alla katastrofer.

  • Monica Monica gav 100 kr

    Jag är månadsgivare men plussar på när jag kan.

  • Anonym Anonym gav 300 kr

  • Filip Hallbäck Filip Hallbäck gav 100 kr

    I solidaritet med de civila i Sudan.

  • Anonym Anonym gav 300 kr

    Gaza

  • Meska Meska gav 100 kr

    Gava för Sudan

  • Shpresa Hajrizaj Lindberg Shpresa Hajrizaj Lindberg gav 100 kr

  • Namaste Namaste gav 500 kr

    Anti-empatin är vår tids värsta pandemi. Vi måste bekämpa den med alla medel. Free Sudan!

  • Anonym Anonym gav 200 kr

  • Martin Martin gav 100 kr

  • Daniel Riazat Daniel Riazat gav 500 kr

    Den humanitära katastrofen i Sudan drabbar miljontals oskyldiga människor. Folket i Sudan måste få hjälp och jag hoppas att många människor donerar till denna insamling.

  • Gabbe Gabbe gav 200 kr

  • Anonym Anonym gav 200 kr

  • Stefan Stefan gav 200 kr

  • Sara Sara gav 200 kr

  • Anonym Anonym gav 200 kr

  • Freyja hatt Freyja hatt gav 300 kr

  • Lamula Lamula gav 500 kr

  • Anonym Anonym gav 150 kr

  • Ingimar Ingimar gav 150 kr

  • Adam Adam gav 100 kr

    Fint initiativ från Teysir som lyfter en konflikt länge inte fått den uppmärksamhet som den förtjänar. Alla kan inte göra allt, men Teysir gör mycket och det är fint att se.